niedziela, 25 września 2011

polska złota wrzesień

Na WSMie bez zmian. Remont budynków w toku, liście lecą z drzew. Bardzo powoli (ale jednak) przeprowadzamy rozmowy z mieszkańcami, którzy znają historię WSMu i chcą się nią dzielić. Nagrywamy je, marząc po cichu, że uda nam się stworzyć z nich audio-spacerownik zmiksowany przez znajomych zapaleńców z ambientową muzyką.

Ściągasz ze strony, wrzucasz w empetrójkę, słuchawki na uszy i ..w drogę!

Przez cały czas trwania projektu wysłuchaliśmy tylu niesamowitych opowieści, że żal by było nie dzielić się z nimi i nie puścić ich dalej. Historia utopijnego wręcz osiedla, zbudowanego na gołym piasku na fali międzywojennego robotniczo-inteligenckiego entuzjazmu i jednostkowe doświadczenia osób, które miały i mają z nim do czynienia to coś, co czyni Warszawę jeszcze bardziej ciekawą i wielowymiarową. To unikat, z którego warto zdawać sobie sprawę i którym trzeba się chwalić.

Makieta z flagami, wypisywanymi i wbijanymi w konkretne miejsca przez mieszkańców, stoi w Kotłowni przy ul. Suzina, we włoskiej knajpie. Zapraszamy wszystkich chętnych do oglądania i ewentualnego dopisywania się na pustych flagach. Już niedługo weźmiemy ją do domu i zabierzemy się do digitalizowania danych. W planach jest w końcu profesjonalna strona poświęcona emocjonalnej kartografii mieszkańców WSMu. Taka, która nie tylko będzie miała wymiar sentymentalny, ale i dotyczyła tego, co tu i teraz warto by zmienić.

Tymczasem zamieszczamy kilka zdjęć z gry miejskiej Franza Fiszera. W Domu Pod Orłami, gdzie mieści się Muzeum Spółdzielczości, zorganizowaliśmy przystanek o WSMie. Czasu było mało, więc i zadanie było nieskomplikowane (co nie znaczy, że proste;): grupa dzieliła się na architektów i budowniczych. Architekci mieli do dyspozycji mapę WSM. Budowniczowie - białe klocki w kształcie budynków. Zadaniem graczy było ułożenie budynków w kształt WSMowskiego trójkąta, przy czym architekci nie mogli dotykać klocków, a budowniczowie zerkać na mapę. Nagrodą za wykonanie zadania była naklejka ze zdjęciem z mieszkania pokazowego, które mieściło się przed wojną na I Kolonii.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz